Kā izvēlēties dāvanu

Pirms diviem tūkstošiem gadu Betlēmē Svētajā zemē piedzima Jēzus.
Gudrie redzēja, kā austrumos debesīs iedegas zvaigzne. Pēc šīs zīmes uzzinot par Glābēja parādīšanos, gudrie devās uz Betlēmi pielūgt Kristu.
«Viņi pielūdza bērnu un, atvēruši savas dārgumu lādes, pienesa viņam zeltu, vīraku un mirres.» (Mateja ev. 2. nod.)

 
KĀ PASNIEGT DĀVANAS
 
Jebkura dāvana iepriecina. Tā arī ir neapšaubāma dāvanas galvenā būtība. Pat necilai, bet īpaši pasniegtai dāvanai ir iespējas kļūt par visnozīmīgāko dāvanu mūžā un palikt ilgi atmiņā.
 
Dāvināšanas ceremonijai ir ļoti sena vēsture. Sākotnēji dāvana bija uzticības zīme – tā bija kā daļa no devēja. Pasniedzot dāvanu, devējs ticēja, ka viņš tādā veidā saradojas ar otru cilvēku. Senāk uzskatīja, ka dāvana liecina par bagātību, laipnību un dvēseles dāsnumu. Daudzām tautām apdāvināšana, tāpat kā cienasts, bija obligāts viesu uzņemšanas elements.
Katra dāvana ir dāvinātāja personības spogulis, pat tad, ja ar pirkumu necenšas izrādīt savu dabu. Pasniegt dāvanu – tas nav pienākums, bet gan uzmanības un cieņas izpausme. 
 
 
Ir vairāki noteikumi, kas attiecas uz dāvanas pasniegšanu:
 
 • dāvanu nepasniedz koridorā (izņemot ziedus), to bez steigas izdara istabā, sakot sirsnīgus vārdus;
 • pasniedzot dāvanu, nekad nevajag stāstīt, cik grūti bija kaut ko sameklēt dāvanai un cik tas maksāja; 
 • neatstājiet pirkuma čeku dāvanas iesaiņojumā (arī cenas zīmi atstāt uz dāvanas nav pieņemts). Ja ir garantijas laiks, tad čeku paturiet sev;
 • plastikāta maisiņš, pat ja uz tā ir firmas logotips, nav dāvanas iesaiņojums;
 • ziedus izņem no papīra, izņēmums ir tikai oriģināli noformēta ziedu kompozīcija;
 • ja ziedus dāvina pāris, tad tos pasniedz vīrietis;
 • ziedus, kas paredzēti vīrietim, pieņemts pasniegt mājas saimniecei;
 • iepakojums un noformējums ir ļoti svarīgs dāvanas elements.
Bieži gadās, ka kāds no uzaicinātajiem viesiem nevar ierasties: slikta pašsajūta, komandējums u.c. Tādā gadījumā kādam no pazīstamajiem viesiem lūdz atvainoties un nodot apsveikumus un dāvanu viņa vārdā. Kopā ar dāvanu jānosūta arī apsveikuma kartiņa. Ja tuvs cilvēks nevar piedalīties svinībās un dāvanu pasniedz ar citas personas starpniecību, tad obligāti pateicas gan viņam, nosūtot atklātni vai vēstuli, gan cilvēkam, kas dāvanu pasniedz. 
Un pēdējais padoms: nekad neatlieciet dāvanas iegādi uz pēdējo dienu. Nevajag dzimšanas dienā dāvināt ziedus, noplūktus piemājas puķu dobē, vai arī pilnīgi bezjēdzīgas lietas, steigā nopirktas tuvākajā veikalā. Par dāvanu jādomā laikus. Tad oriģinalitāte un piemērotība būs garantēta.
 
Pasniedziet dāvanas saviem mīļajiem un tuvajiem cilvēkiem, draugiem un kaimiņiem! Tas pasauli padara gaišāku, priecīgāku un sirsnīgāku! 

 
KĀ SAŅEMT DĀVANAS:
 
 • saņemot dāvanu, vēlams to atvērt dāvinātāja klātbūtnē. Pats par sevi saprotams, ka visas dāvanas, pat ne visai gribētas, ir pateicības un uzslavas vērtas;
 • ja viesu ir ļoti daudz vai viesības notiek banketu zālē, tad dāvanas drīkst izsaiņot vēlāk, bet tādā gadījumā tuvākajās dienās ir mutiski vai rakstiski jāpateicas par dāvanām;
 • pasniegtie ziedi ir jāliek ūdenī, turklāt katrs pušķis savā vāzē.

 
KĀ IZVĒLĒTIES DĀVANAS 
 
Dāvana – tā ir iespēja sagādāt prieku cilvēkiem un redzēt smaidu mīļu cilvēku sejās. Ar dāvanu var izteikt to, ko nevar pateikt vārdiem, lieta bez vārdiem pauž vēlmi uzturēt labas attiecības. 

Katra dāvana ir simboliska. Bet dāvanai pirmām kārtām ir jāatbilst tā cilvēka gaumei un prioritātēm, kam to izvēlas. Izvēloties dāvanu, obligāti jāņem vērā arī apstākļi, kādos dāvana tiks pasniegta.

Ko dāvināt? Šis jautājums mūs moka kopš brīža, kad uzzinām, ka esam uzaicināti ciemos. Vispirms jāņem vērā daži vienkārši noteikumi:
 
 • Dzimšanas dienā jādāvina tādas lietas, kuras lietos tikai pats gaviļnieks, nevis visa ģimene;
 • Pareizi uzdāvināta dāvana – tas ir īstajā brīdī sagādāts pārsteigums. Visi labi zina atrunu, ka «dāvana būs vēlāk». 90% gadījumu par to vienkārši aizmirst.
 • Ja jubilāram ir kāds hobijs, tad pat lēta dāvana ir simboliska un praktiska, un ar prieku tiks saņemta.
 • Ļoti dārgas dāvanas nedāvina cilvēkiem, kam nav iespēju atbildēt ar tikpat vērtīgu dāvanu, lai viņi nenonāktu neērtā situācijā. 
 • Cita galējība ir niecīgs suvenīrs, kas saņēmēju visdrīzāk sarūgtinās, nevis iepriecinās.
 • Iepriekš jau var noskaidrot, ko cilvēks vēlas, kas viņam nepieciešams vai sagādās prieku. Tā jums būs vienkāršāk orientēties. Tas ir simtprocentīgi drošs variants, ka izvēle būs pareiza. 
 • Dzērienus, konfektes un citus saldumus uzskata par individuālu dāvanu un uz kopējā galda neliek. Saldumus un dzērienus, kas atnesti svinībām kompānijā, liek galdā. Ja jūs ejat uz draugu ballīti, tad etiķete prasa ņemt līdzi saldumu kārbu, torti vai vīnu. 
 • Ir iespējams pasniegt universālu dāvanu – ziedus. Tā, visticamāk, būs tikai simboliska dāvana, taču sniegs daudz pozitīvu emociju. Pie šādām dāvanām pieder arī dažādas tematikas glezniņas, suvenīri. 
 • Starp citu, nav pieņemts dāvināt saldumus vīrietim, pat ja tie viņam garšo. Labāk izvēlēties labu pildspalvu, piezīmju grāmatiņu, mašīnas dekoru, labu alkoholu. Dāvanai jābūt ar vīrišķības elementu :).
 • Mazpazīstamām sievietēm nevajag dāvināt kosmētiku, personīgās higiēnas lietas, smaržas, apģērbu, rotaslietas – ir liels risks kļūdīties. 
 • Dāvināt apakšveļu var tikai tuviem cilvēkiem vai draudzenēm. Kolēģēm, paziņām būs piemēroti ziedi, kārumi, grāmatas. Tuvākām draudzenēm var izvēlēties šalli, rotaslietas, interjera priekšmetus. 
 • Dzīvās dāvanas (kaķēni, zivtiņas...) var dāvināt tikai ar visu apdāvināmā ģimenes locekļu iepriekšēju piekrišanu;
 • Ņemot vērā jubilāra intereses, var izvēlēties dažādus gadžetus, CD vai datora aksesuārus. Cena ir atkarīga no dāvinātāja iespējām un saņēmēja statusa. 
 • Bet ja runa ir par darba kolēģiem vai vadību? Tad dāvana jāizvēlas atbilstīgi attiecību statusam. Ir universālas dāvanas: ziedi, grāmatas, izstrādājumi no stikla un keramikas, ādas un sudraba.
 • Ja esat uzaicināti uz māju, kur ir absolūti viss, un jūsu draugu ne ar ko nav iespējams pārsteigt, nekrītiet izmisumā un nelauziet galvu par to, kā dabūt naudu cienīgai dāvanai; jūs varat dāvināt lietu, kas nav dārga, bet izceļas ar savu unikalitāti un izsmalcinātību, vai arī asprātīgi apspēlēt savu dāvanu. 
 • Lai nenonāktu muļķīgā situācijā, jāņem vērā apdāvināmā cilvēka vecums. Tas, ko gatavojaties dāvināt vecmāmiņai, nebūs piemērots pusaudzim, bērnam vai jaunietim. Pie šīs kategorijas pieder silti pledi, kamīni, halāti ar čībiņām u.c. 
 • Ir pariezi dāvanas pasniegt skaistā iesaiņojumā – tā būs intriga, pārsteiguma mirklis. Turklāt dāvana priecēs acis un sniegs estētisku baudījumu. Dāvanas pasniedz dzimšanas dienā, kristībās, kāzās, bērna dzimšanas gadījumā, Jaungadā un citās nozīmīgās reizēs vai arī, kad vien vēlaties sagādāt mazu pārsteigumu. 
 
 
KĀ DĀVINĀT LIETIŠĶAS DĀVANAS 
 
Dāvanas biznesa partneriem ir ļoti delikāts jautājums. Viena un tā pati lieta vienu var sajūsmināt, bet citu – aizskart vai pat aizvainot. Kā pareizi izvēlēties dāvanas biznesa partneriem un ko labāk dāvināt kolēģiem? Pieci svarīgi noteikumi.
 
1. Nemiet vērā mentalitāti. 
Katrai valstij ir savas tradīcijas, kuras vienmēr jāņem vērā. Eiropā nav pieņemts dāvināt apģērbu, taču ir izņēmums – skaista, dārga kaklasaite ir visai populāra dāvana darījumu partneriem. Divējāda attieksme ir pret pulksteņiem, spoguļiem un nažiem – daudzās Eiropas un Āzijas valstīs šīs lietas uzskata par sliktām zīmēm. 
 
2. Uzmanīgāk ar alkoholu 
Eiropā nav pieņemts dāvināt alkoholu. Savukārt Krievijā var dāvināt jebkādu alkoholu, galvenais, lai tas būtu dārgs un kvalitatīvs. Ja dāvana domāta sievietei, piemērots būs dārgs vīns, šampanietis vai vermuts. Vīriešiem pieņemts dāvināt viskiju, konjaku vai rumu. 
 
3. Dāvanas vērtība
Ja jums ar biznesa partneri nav īpaši tuvas attiecības, tad dāvanas cena nedrīkst pārsniegt 100 dolārus. Šis lietišķās etiķetes noteikums darbojas visur. 
 
4. Neaizmirstiet par iespaidiem 
Laba dāvana ārzemju partnerim, kas atbraucis uz Rīgu, ir biļetes uz Operu vai ērģeļmūzikas koncertu Doma baznīcā. 
 
5. Neaizmirstiet par vecām dāvanām 
Visneveiklākās situācijas – dāvināt cilvēkam vienu un to pašu lietu divreiz. Iegaumējiet, kam un ko jūs esat dāvinājuši. Ja atmiņa pieviļ, labāk pierakstiet. Neaizmirstiet par dāvanas mērķi – tā ir uzmanības, cieņas un labu nodomu zīme.

 
MĀKSLA PASNIEGT DĀVANAS BĒRNIEM 
 
Bez šaubām, mēs, vecāki, gribam iepriecināt savus bērnus ar dāvanu. Tomēr nereti rodas dilemma: dāvināt lietu, ko grib bērns, bet kas jums absolūti nepatīk, vai arī dāvināt to, ko jūs paši uzskatāt par vajadzīgu un noderīgu. Bet ja bērns pats nezina, ko grib, vai arī jūs kāda iemesla dēļ nevarat piepildīt viņa vēlēšanos? Ko darīt šādās situācijās? Sadalām darbības pa posmiem.
 
Pirmais solis
Obligāti painteresējieties, par ko sapņo jūsu bērns. Neesiet slinki un iztaujājiet, kāpēc meita vai dēls par to sapņo, jo jūsu priekšstati var stipri atšķirties no realitātes. 
Absolūts noteikums jebkurai dāvanai, it īpaši bērnam, – tai bērns ir jāiepriecina. Ja jūs esat kategoriski pret dāvanu, par kuru sapņo jūsu bērns, centieties viņu «pārvilināt» uz kādu jaunu sapni, lai arī cita dāvana iepriecinātu, nevis sarūgtinātu. 
 
Otrais solis 
Ko jūs paši vēlētos bērnam uzdāvināt? Kāpēc? Centieties iespējami godīgāk atbildēt uz šo jautājumu. Pēc tam padomājiet, kā pret šo dāvanu izturētos jūsu bērns un vai jūs paši priecātos, saņemot viņa vecumā līdzīgu dāvanu dzimšanas dienā (Jaungadā)? Šis solis nepieciešams, lai «nejauši» neiegādātos dāvanu, kas patīk un ir vērtīga jums un apmierinās jūsu kā vecāku patmīlību, nevis to, kas patiešām iepriecinās gaviļnieku.
 
Trešais solis 
Pirms svētkiem obligāti izveidojiet tā dēvēto vēlmju sarakstu. Pasakiet bērnam, ka šajā sarakstā jābūt vismaz 5–10 punktiem. Izskaidrojiet dēlam vai meitai, ka visas vēlēšanās nevar izpildīt, bet kaut kas no saraksta svētku dienā noteikti būs. Bet tieši kas – tas ir pārsteigums!
 
Dāvanai jāatbilst bērna vecumam!
Ja jūs dāvanu iegādājaties citam radu bērnam, krustbērnam vai jūsu draugu bērniem, tad var noskaidrot, kādas ir bērna intereses, vēlēšanās un vajadzības. Bet, ja jūs gribat sagādāt pārsteigumu, tad paļaujieties uz savu intuīciju un bērna vecumu.